nihilizm

nihilizm meselesini toparlamak kolay değil, sadede getiremedim konuyu!

modern zamanlara, 19.yüzyıl ortalarına ait bir fonemen olarak ortaya cıkıyor nihilizm; bunun nedenlerini anlamak önemli sanıyorum.

köklerine gitmek, kaynaklarını, oluşum biçimini anlamaya çalışmak da.

postmodern düşünceye evrilen kimi yönleri var, onlar üzerinden başka bir yorumlamaya girişmek de gerekli görünüyor. bu yazı ise dostoyevski’nin cinler’ine değinmeden önce bir arkaplan bilgisi olarak düşündüğüm açıklamaya bağlı kalarak biçimlendi. tarihsel bilgiyi derinleştiremedim, kaynakça eksik kaldı, internette konuyla ilgili lehte aleyhte lüzumsuz bir kalabalık var türkce yazılarda, fazla bir şey bulamadım.

nihilizmin, dünyanın böyle olmaklığına katlanamayışın verdiği acıyla ve daha da karmaşık bir şekilde, nihilistlerin kendisinin de anlamadığı içinde yaşadıkları koşulların yarattığı hınçla bir tür ilişkisi sözkonusu.anarşizmden farklı olmakla birlikte nihilizmin anarşik damarından dolayı, şu “anarşizm ve hınç politikaları” başlıklı saul newman’ın kapsamlı değerlendirmesinin okunması gerekli.

post-yapısalcı anarşizme doğru gelişen düşüncenin anlaşılması içinde önemli bir yazı bu.

nietzsche bu iki yönü de anlamıştır ve nihilizmi hem bir olgu hem de bir düşünce biçimi olarak değerlendirirken bunlara değinir.

böyle buyurdu zerdüşt” de, “güç istenci“nde, “iyinin ve kötünün ötesinde” de bu değerlendirmeleri ve nihilizm hakkındaki çözümlemeleri yer alır. nihilizm aşılması gereken bir çağdır, ve aynı zamanda bir köle ahlakıdır ona göre.

kaynaklara ulaşamadığımdan bir şekilde yararlanılacak kaynakca da sunamadım yazida.

nietzsche’nin,  boşlukla yüzleşmeye yönelen umutsuz bir arayışın peşinde, politik bir düşünür olarak değerlendirilişi için  “kusursuz nihilist” kitabına bakmak gerekli. nietzsheci düşüncenin sınırlarına ve imkanlarına dair iyi bir kaynak bu.

e.h.carr’ın “romantik sürgünler” adlı ünlü kitabı bir giriş olarak alınabilir. aynı şekilde turgenyev’in “babalar ve oğullar” kitabı da başlangıç için gerekli. bazarov, nihilizmin bilinen anlamında ilk popüler hale getiren karakterdir.

dil, ben, hiçlik, acı ve bilinç noktasında bu yazı işe yarar görünüyor. kendisini nihilizm olarak adlandıran bu sitede,  stirner üzerinden bir değerlendirme sunuluyor. kara mecmua adlı derginin 6. sayısndan aktarılmış bir yazı. küçük bir parça aktarayım buraya:

Hiçbir şey beni ifade edemez cümlesinin o soğuk gülüşünün arkasında bir acı gizleniyordu. Bu acıyı daha sonra Nietzsche keşfedecekti, ki acıya kendisini kaptırabilsin, acının içinde yoğrulsun taki yok olana dek. Stirner’in, sözü sonuna dek düşündüğü yerde, Nietzsche okyanusa dalacaktı. Stirner’in bıraktığı yerde Nietzsche başlayacaktı. Düşünmek bir atlayış ve bir sıçrayıştı: okyanusa dalmak alışılagelmiş o mantıksal düşünmeden uzaklaşmak demekti. İşte bu “görev” Nietzsche’ye düşecekti. Bir sözcüğü sonuna dek düşünmek onu yokolasıya dek düşünmekti Stirner’e göre. Nietzsche ise Stirner’in Hiç’i içinde yüzmeye karar vermişti. Dünya bir resimdir, bu resmi zavallı sözcüklerle, bir kaç duyularımızla ifade etmek Stirner’e az geliyordu, her sözcüğün bir önyargı olduğunu başka nasıl ifade edebilirdi, eğer “hiçbir şey beni ifade edemez”demek yetmiyorsa! Eğer dil bir önyargıysa, onu konuşanlar nedir peki?

son olarak, politik nihilizm konusunda, aynı adlı kitaba bakılması nihilizmin kavram olarak ortaya çıkış tarihinden, ortaya çıkışından, üzerine yapılan tartışmalara kadar ve bir nihlilzm algılması önerisiyle önemli bir kaynak.

2 Yanıt to “nihilizm”

  1. Rıdvan IŞIK Says:

    hiç’lik le varlık arasındaaa kıl kadar fark mı var?hiçlik hiç mi doğurur her zaman?hiç’in hiçlenmesi nedir?hiçlik af buyrun neden piç’lik kadar ititci,baba baba temellerin icad edilmeye çalışıldığı bu dünyada?

  2. Schopenhauer Says:

    Nihilizm kavramları anlayamayarak değil, kavramları yok ederek varılabilecek bir konum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: