nereye dönüyoruz?

by

Bizim memlekette linç bir rejim meselesi olduğu kadar kültür meselesi de olduğu için, pompalı tüfekler, kılıçlar, döner bıçakları, tabanca ve satırlarlarla sokağa dökülen linçci güruha dair haberler, gayet ‘normal’ görünüyor. Hele ki “kamu malı”na onca zarar verilmişken! Normallik, toplumsal mütekabiliyetteki çoğunlukla tahkim edilen ve süreklileştirilen bir şey ne de olsa: Derin devlet, derin toplum. Yeni Türkiye’de de, normallik aynı. Doksanlara mı dönüyoruz sorusunu bir de buradan alırsak, durumun vehameti daha iyi görünecektir. “Filozof” Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “delikanlı” cumhurbaşkanı Recep Rayyip Erdoğan’ın, “necip” Türk basının ve sokaktaki “makbul” vatandaşın refleksleri bu aynı normalliğin ürünü. Nasıl bir rejim ve kültür içinde olduğumuzu gösteriyor bu refleksler. Misliyle karşılık vermeler, yerinde cezalandırmalar, gereği neyse o yapılacaklar, polis artık kalkan kullanmayacaklar dolayısıyla kendiliğinden normalleşiyor. Kendi içerisinde, kendisi için bir rasyonalite üretmiş ve o rasyonelliğin dilini oluşturmuş bir normallikten söz ediyoruz. “Çözüm süreci” denilen de, anlaşılan bu rasyonaliteye dayalı bir terbiye etme ve hizaya sokma girişimi. “Kürt siyasal hareketi”nin son olaylarda –ya da daha genel olarak bir çok meselede- neyi-nasıl-neden yanlış yaptığını konuşmak gerekiyorsa da, aslolan hala buradaki normalliğin sorunsallaştırılabilmesidir. Ama, tersi oluyor her zaman olduğu gibi yine; ötekinin yanlışları, aşırılıkları üzerinden konuşuluyor “kamusal düzen” sorunu. Belirli bir tür kamusallığın düzeni bu çünkü. Ve zaten sorunun kendisi de bu. 90’lara döndüğümüz kadar, diyelim bir 50’lere dönüyoruz demek de mümkün bu yüzden. Çünkü, aslında oradan hiç çıkmıyoruz. Normalliğin resmi ve gayri resmi tezahürü olan linç, ötekinin aşırılıkları üzerinden bir dil ve akıl biçimi halinde yeniden normlaştırılıyor sürekli. Oysa, o “aşırılıklar”ın asli çözümü de, ancak, bu normun -hiç değilse- dönüştürülebilmesiyle mümkün.

Reklamlar

3 Yanıt to “nereye dönüyoruz?”

  1. EG Says:

    Guzel olmus Kacak. Ellerine saglik

  2. Nakhar G.Y.A Says:

    “Bir ülkede linç gerçekleşebiliyorsa bu devletin otoritesini yitirdiği anlamına da geliyor bu!” dedi geçen gün bir büyüğüm… Bundan sonra işleri çok daha zor, her geçen gün biraz daha batıyor gibiyiz!

  3. Elestirel Gunluk Says:

    Linc’i eski anlamiyla aliyoruz belki. Bugun linc devletin arkadan koordine ettigi bir sey olarak da karsimiza cikiyor.. Devlet cirkin bir suclu gibi cirkin suclarini baskalarina yaptiriyor… Devlet toplumun dusmani gibi isliyor… Sorun orda…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: