“şiiri bırakmak”

by

ismet özel’in şiiri bıraktığı haberi tuhaf görünüyor.

“şiiri bırakmak” ifadesinde bir tuhaflık varmış gibi geliyor bana nedense.

gezi olaylarında da zeki demirkubuz, “sinemayı bırakıyorum, ben artık çapulcuyum” gibi bir şey demişti, geride yine aynı tuhaflık duygusunu bırakarak.

ilkin, şiiri tam olarak bırakmış degil sanırım. açıklamasına göre -bir miktar “alınganlık” göstererek- bir “son şiir” ile kendini “bir yusuf masalı”na hasrediyor ismet özel.

metinde geçen “şiirime son veriyorum” ifadesi, bir tür jest anlamına geliyor olsa gerek.

“artık şiir yazmayacağım” ya da “yazamıyorum”dan farklı bir tınısı var, tıpkı son diyerek yayınlanan “sesli gemi” şiirinin kendisi gibi.

şiir, şairin yaş haddinden ya da malulen emekli olabileceği “mesleği” değildir. şiir yazmaya son verebilirsin bu açıdan, ama şiirine değil. ne fark arasında diyebilir miyiz?

özel’in, “şirime son veremiyorum” demesine  -bana “alınganlık” gibi görünen- sebep de metnin içinde,  “şiirimi okuyacak narodnik kalmadı” deyişinden çıkarsanabilir.

“halkın dostları” da zaten artık yok diyerek cevap vermemeliyiz buna, şairin bunu gerekçe yapıp yapamayacağına bakmalıyız.

şiirin hakikatle ilişkisinin bozulmasının bir tezahürü mü saymalı bu ifadeyi, yoksa bu bozulmaya yönelik şairin tepkisinin bir yansıması mı? sorun nerede?

şiirin hakikatle, hakikatin şairle, şairin okurla, okurun şiirle ilişkisini konuşmak/düşünmek/anlamak için vesile olabilir belki bu “şiiri bırakma” haberi.

bir ilk önerme: şiir, onun  hakkında hüküm verecek şekilde şairin mülkiyetinde değildir. ve şiirin okuru da, zaten her zaman, “muhayyel bir şimdiki zaman”da yer alır.

hakikatin “bulunan” değil “yaratılan” bir şey oluşunu hareket noktası alacak olursak, şiirin hakikati dile getirmesinden değil, hakikatin dilde şiir aracılığıyla “vuku bulması”ndan söz etmek gerektiğini de buraya ekleyebiliriz.

şair gerçekten şiiri bırakabilir mi ya da o dizleri okumaya devam edenlere rağmen şiirine son verebilir mi?

Reklamlar

Etiketler:

4 Yanıt to ““şiiri bırakmak””

 1. EG Says:

  Sen siiri birakirsin da siir seni birakmaz. Oylece durur yureginin bir yerinde oynamayi bekleyen bir cocuk gibi…

 2. Can A. Says:

  “sesli gemi” demiş son şiirine. kendisi de o gemide “bîgâne kalmış”lığını bize duyuruyor. çok ses var artık, üç tarafı denizlerle çevrili gemimizde. böyle anladım. “narodnik” ne zaman yaşamış da şimdi kalmamış olsun? hem şiirini kendisi mi başlatmış ki kendisi bitir(ebil)sin…
  selamlar olsun.

 3. kacakkova Says:

  sagol can a., ben de düzelttim yazi da siirin ismini, “son gemi” diye yazmisim…
  bi de gelmis iken, sondaki önermeye, siirin salt “teknik” bir mesele olmadigini eklemek isterim…özel “yazmayi” birakabilir, yazacagini yazdi degil mi zaten…”bir yusuf masali” bütünlügü acisindan özel’in “siir evreni”nde tartismali bir metin, o ise ona yöneliyor…neyse, biz buradan siir’i düsünmeye gidebilirsek, o iyi olur….

  eg, iyi dedin, sen siiri birakirsin da siir seni birakmaz…siir senin yazabildigin bir seydir ama siirin aciklamasi yazabiliyor olmanla ilgili degildir, salt bir “teknik”ten bahsetmiyorsak….

 4. redrabbit Says:

  şiir yazmak bir “iç gereklilik” ise,başlanan ve bırakılan,bırakılabilen bir şey değildir zaten.”o”nu yaşar,”o”nunla yaşar ve ölürsün.Ama,mesele “o”nu duyurmak,yaymak ve sunmak ise ,durum farklı.Dediğiniz gibi,bir alınganlık,küsme hali söz konusu olabilir.Bundan sonra kaleme döktüklerini paylaşmak istemeyebilir,bir sebeple..Ki Özel de,böyle bir şeyi kastetmiştir herhalde..Bu da Özel’in,kendi içinde yaşadığı bir çatışmaya işaret eder sanki..Kanımca..Bu çatışmadan çıkan kararı duyurması ise ,evet,tuhaf..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: