“ez li vir im”

by

kck operasyonu sonrası manzara. bu fotoğrafla kandilden gelenlerin yolda çekilmiş fotoğrafı karşılaştırıldığında "türk demokrasisi"nin hal-i pür meali görülebilecektir

kendisine seslenen hakime verilen kürtçe cevabın güçlü bir mizah duygusu var! sorusunun anlaşıldığını gören ama aldığı cevabı anlayamayan mahkeme heyeti, hukuki bir iflasın göstergesidir. eskisi gibi tabii, duvarlarında “türkçe konuş! çok konuş” yazan 5 nolu cehenneme gönderip akıllarını başlarına getirmek de mümkün olmayınca, şimdi mahkeme heyetinin ve siyasi iradenin uykuları başka bir şekilde kaçıyor olmalı. çünkü, eskiden olduğu gibi, “bilinmeyen bir dilden türkçeye çevrildi” türünde saçmalıklar da rezilliğin başka bir hali olacaktır artık. şu halde “cumhuriyet oyunu”nun, repliklerin bozulduğu bir sekteye uğramasından sözedebiliriz. neyse fakat, bu mizahi durumun gülünç olmadığı açık olsa gerek. türkiye denilen “bekleme odası“nın kasvetli sıkıntısını bilenler için traji-komik bir sahne bu yalnızca.

bu sahneyi althusserci ideoloji düşüncesi bağlamında anlamaya çalışabiliriz. althusserci ideoloji anlayışı, ideolojiyi bir “aygıt” olarak değerlendirmenin yanı sıra, bireye seslenen ve aldığı cevapla onu özne olarak konumlandıran bir tasarı olarak şekillenir. hukuk, bu düşüncede, devletin ideolojik aygıtlarından biridir, mahkemeler ve hapishaneler gibi devletin baskı aygıtlarıyla birlikte çalıştırılır. amaç, (şimdilik “suç ve ceza”nın uzun bahsini bir yana bırakırsak) elbette özne’nin suç dolayımında cezanlandırılarak sisteme tabi kılınmasıdır. daha da esas olarak ise olduğu haliyle sistemin varlığının garantilenmesidir. “adalet” bu anlamda mülk‘ün temeline işaret eder. kck yargılamalarında, kendilerine seslenen hukuk‘a “ez li vir im” şeklinde cevap verenler, dolayısıyla mevcut siyasal-hukuksal sistemin tasarladığı özneliği ideolojik yapıyı gösterecek şekilde sekteye uğratmaktadırlar böylece. özdeşlikler zincirini kırarak ideolojiye cevap verdiklerinde, mülkün temelini bir adalet (ve aynı zamanda “demokrasi”) sorunu olarak krize sokmatadırlar.

Temelden yenileştirici olması gereken bir hukuk anlayışı, tümüyle daha önceden varolan hiç bir öğretide bulunamaz (pozitif okul teorisinde, Ferri’nin öğretisinde bile). Eğer her devlet belirli bir tipte bir uygarlık ve yurttaş yaratmaya ve bunu tutundurmaya (bunun sonucu olarak da bireylerin bir arada yaşaması ve ilişki kurmaları), bazı tedbirleri ve davranışları yok edip yerlerine başkalarını getirmeye kalkarsa, hukuk bu amaca hizmet eden bir alet (okulun ve başka kuruluş ve işlemlerin yanısıra) olur.

[Gramsci‘nin Felsefe ve Politika Sorunları‘ndan aktaran Hasan Ünal Nalbantoğlu, bkz. “Felsefede Hukuk Dilinin ve Sivil Toplum Kavramının İnanılmaz Serüvenleri“]

kck davası“nın, hukuk bağlamında, siyasetin meşruiyet zeminini tartışmaya açacak nitelikte bir konu olması bu açıdan şaşırtıcı değil. hukuksal skandalın teatral bir mahkeme sahnesinde bir “dil sorunu” olarak belirmesi de althusserci ideoloji düşüncesi bağlamında oldukça manidar. “günümüz türkiyesinde iktidar ve şiddet“in tarihsel-politik bir sorun olarak alınacağı siyasal zemini gündeme sokmaktadır bu durum. siyasetin meşruiyet zemininin sorgulanması, “demokrasi”nin imkanları bağlamında gündemleşiyor böylece.

kürtler bugün bu sahnede yasal olmayan ama meşruluğu da yasaya bağlı olmayan bir siyasallığın öznesi konumunda. varlığının inkarı türkiye cumhuriyetinin kurucu ilkelerine bağlı olduğundan, bu öznenin kendi dilini kullandığı her nokta bir meşruiyet krizinin tetikleyicisidir elbette. anadilde eğitim ya da anadilde savunma. “silahların eleştirisi”yle gelinen bu nokta, eleştirinin bir silah olarak “şiddet-dışı araçlar”la sürdürülüp sürdürülemeyeceğine bağlı olarak meşruiyet krizine (bu tarihsel ana bağlı olarak) bir karşılık bulacak. ya da bulamayacak. sözkonusu iddianamenin ve yargılamanın  hukuki değeri de bundan başka bir şey değil.

7 Yanıt to ““ez li vir im””

 1. Elestirel Gunluk Says:

  Ellerine, beynine saglik. Cok guzel bir yazi olmus. Mahkemenin tiyatral bir sahne olusu analojisini cok sevdim. Cok iyi betimliyor yasanani.

  Bir de buyuk harf kullanmamissin. Dikkatimi cekti..

 2. aslan Says:

  kck operasyonu sonrası çekilmiş fotoğrafa baktığımızda türk meali* görülebilecektir de Nalbantoğlu enteresan adamdır vesselam.
  Eyvallah, kacakova tetikleyici yazmışsın.

 3. kacakkova Says:

  eg, sagolasin. bu sahne aslinda hic de yeni bir sey degil elbette, bazi yenilikleri var yinede. en azindan mahkeme heyeti, ” saniklar bilinmeyen bir dilde konusuyorlar” diye kayitlara bir sey yazmamis. ya da konusanlari foseptik cukuruna sokmaya yeltenmemis türkce konussunlar diye. insan korkuyor da haliyle, bir adim ileri derken kac adim geri olabilecegini bildigimiz bir memleket nede olsa. simdi bu tayyip tayfasi osmanliya da öykünüyor ya icten ice, oyunun adi cumhuriyet de olsa insan “osmanli da oyun coktur” lafini da hatirlamadan edemiyor niyeyse…..

  büyük harf kullanmama konusu feminizme meyledisten belki :)…

 4. kacakkova Says:

  aslan selam,
  nalbantoglu’nun iki yazisi gördüm, biri de adaletin kurgu sökümü gibi bir seydi….tanimiyorum baska, yazilari yogunlastirilmis felsefi metinler, cok fazla göndermeli kolay okunmuyor, ama anlasilmazda degil….enterasanligi bununla mi ilgili?…
  sevgiler….

 5. aslan Says:

  evet, halk diliyle enternasyonal yazma ötesinde karmaşık bir dili var. sakin
  kafa ile her cümlesi sentezlenerek okunacak, değişik bir felsefik ritüeli var.
  dostlukla…

 6. Elestirel Gunluk Says:

  Eeee ben feminizmde kendimi yalniz hissediyordum. Hosgeldin diyeyim. Biliyorum henuz meyletme asamasindasin ama yine de eminim bizim saflara geleceksin. Saka bi yana feminism bir cok potensiyel barindirdigina inaniyorum..

 7. lobik Says:

  tebrik ederim gerçekten davanın kürtler ve kürt siyasetçileri tarafından bir karşı “ideolojik meşruiyet” sorgulamasına hatta yargılamsına dönüştürüldüğünü gözlemliyoruz.iyi bir iyi yazı olmuş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: