kasaba

by

“Kasaba ona acı veriyordu. Üzücü kötü olaylar onu hiç ağlatmazdı, oysa o mevsim ansızın ağlamak geliyordu içinden. Bazen sabahın ilk saatlerinde avluya çıkar, uzun süre güneşin doğduğu gökyüzünü izlerdi. yüreğinde sanki bir soru oluşurdu ama gökyüzü hiç yanıtlamazdı onu. Akşamları kaldırımlardan izlenen evlerdeki ışıklar ve ara sokaklarda duyulan bir ses gibi daha önce dikkatini çekmeyen şeyler şimdi onu üzüyor, acı veriyordu. Işıklara gözlerini diker, sessizce dinlerdi. İçinde bir şeyler katılaşır bir şeyler beklerdi. Oysa ışıklar kararır, ses susar, geriye yalnızca bekleyiş kalırdı.  Ansızın kim olduğunu ve gelecekte dünyadaki yerini düşünmesine ve o anda orada bir başına durup ışıkları görmesine, sesleri duymasına ve gökyüzüne bakmasına neden olan bu şeylerden korkuyor, yüreğine garip bir ağırlık çöküyordu.”

[Düğünün Bir Üyesi, Carson McCullers, Remzi Kitapevi, çeviri:İris Kantemir, sf.34]

4 Yanıt to “kasaba”

 1. Uzağa Giden Kadın Says:

  Uzun bir aradan sonra nefes almaya geldim. Hoş bir durak oldu…

  Selam ve dostlukla

 2. trinity Says:

  Insanoglunun varolussal celiskisi….gelmek ve gitmek arasinda kalmak…araf…Varligim armagan olsun tüm feodal iliskilerime…..

  • Tikulti Ninurta Says:

   “Varligim armagan olsun tüm feodal iliskilerime…” demis arkadas ve noktayi koymus.

   Sadece bu yaziya degil, bu blogun da kiyisinda kösesinde durdugu “felsefe agirlikli” bloglar Netzwerk`ine koymus noktayi. Hem de bes tane arka arkaya!

   Noktayi koymus; bir kamyon dolusu yazilan yazilar toplamina, toplumsal kimlik gevelemelerine, sadece “okumus olmak” ve “okuduklarini biraz da olsa anladigini sosyal cevresine ispat etmek” ve “okumanin yasamaktan daha kolay ve daha tehlikesiz olduguna kendini ve cevresini ikna etmek” ve “sosyal statü albümünde enteresan bir yer edinmek” ve “birey olamadan toplumu, parca olamadan bütünü anlayabildigini düsünmek” isteyen bütün klavye dostlarina koymus noktayi!

   Noktayi koymus arkadas tek bir cümleyle “Varligim armagan olsun tüm feodal iliskilerime…” Sürekli etrafinda dönülüp durulan ama hickimsenin ya akil edemedigi, ya gururuna yedirip de dillendiremedigi postulati sermis boylu boyunca ortaya. Az veya cok, örtülü veya acik, kültürel veya sosyal hic farketmez; icinden gelinen ve öyle veya böyle iyinde yasanilan feodal iliskiler yumagini “sanki baska gezegendeymis gibi” yok sayarak, kendinden uzak tutarak, kendine yakistirmayarak yazilan hersey ya kör ya topal ya da sagir kaliyor… Neden mi, nasil mi, niye mi? Iste maddeler asagida:

   1- Ceviri dille felsefe hobiciligi yapilmaz ( sonra acariz bu konuyu, cünkü cok derin Wittgenstein`dan dogar Chomsky`e dökülür bu irmak)
   2- Lacan`a giderken Zizek`e ugramak, Zizek`teyken Derida`ya serzeniste bulunmak ancak bilgi kirintisidir ( ki bunu da acmak gerekir uzun uzun)
   3- Bilgi kirintisi ile bilgi ayni seyler degildir, o kadar kolay olsaydi cikardi elbette “feodal iliskilerin icinden” canavar gibi bir filozof.
   4- Kolaya kacmak caresizlikten kaynaklaniyorsa eger ve bunu insanlar pesinen kabul ediyorsa, kimse buna birsey demez/diyemez. Fakat kendisine ve hayata / felsefeye bakis acisina toz kondurmadan, kendi icinden geldigi / icinde bulundugu / en azindan günlük yasaminda dokundugu feodal iliskilerin bagindan siyrilamadan, nasil oluyor peki postindividuel toplumu, postindistruel toplumu analiz eden / hayalinde kurgulayan/ kurguyu yeniden ve yeniden kirip tekrar insa eden adamlara bu ucuz yaklasim? Bikilmadi mi daha bu “üniversitede hasbelkader felsefe bölümüne puani denk gelmis ve simdi ilkokul ögretmenligi yapan ama yazinca da hem Lacan`i hem Adorno`yu ve hatta Zizek`i yerden yere vurabilen vakur devlet memuru” yaklasimindan?

   Arkadas noktayi koymus aslinda, ama ben yine virgül yerlestirdim araya…”Varligim armagan olsun tüm feodal iliskilerime…..!”

   ninurtatikulti@yahoo.de

 3. trinity Says:

  ”çok güzel diri taklidi yaptığımı bir sır olarak sakla anne !! ` Kücük Iskender

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: