nişanyan’ın kelimebaz’ına ne oldu?

by

Not: Ben de Taraf’a “hayrola ne iş?” demek için ekliyorum Nişanyan’ın bu yazısını. Kelimebaz, iyi gidiyordu, ne oldu şimdi? Hasan Rua tartışmaya açmış, aslında bunlar şurda burda olan biten şeyler, durumun kendisi ve sebepleri üzerine düşünmenin bir anlamı olacaksa diye sorayım ben de, “hayrola?”.

__________

“Kelimebaz’a ne oldu?

Taraf’taki konumum ilk günden beri eğretiydi. Sanki “kerhen” yazmama izin verildi. Sevan Nişanyan kamuoyunda “tepki toplayan” bir isim, “aman gazeteye bir zarar vermesin” tavrı ısrarla hissettirildi. Bir-iki kez hatırlattığım halde yazarlar künyesine adım yazılmadı. Gazetenin ilk sayfasındaki vinyetlerde de adım bir kez olsun anılmadı. Ahmet Altan “gerek görmemiş”.

14 ay boyunca önceleri her gün, sonra haftada altı gün yazı yazdım. Aynı bayat lafları dön dolaş tekrar etmek yerine, özgün araştırma ve düşünme gerektiren yazılar yazmaya çalıştım. Bunun için bir kuruş para almadım. “İleride ödenecek” ya da “kusura bakma para ödemeyeceğiz” gibi bir açıklama da duymadım. Sonuçta para çok mühim değil. Ama yarım ağızla da olsa bir kere teşekkür eden çıksa sanırım daha mutlu olurdum. Çıkmadı.

21 Eylülde çıkan dine ilişkin yazımdan sonra, kabul edilebilir küstahlık sınırını aştığını düşündüğüm tavırlarla karşılaştım. Birkaç kez alenen fırça yedim. Yazılarım – herhangi bir açıklama veya ikna teşebbüsü olmadan – gelişigüzel makaslanmaya başladı. Ekim ayında çıkan iki kitabımdan gazetede tek satırla söz edilmedi. Gerekçe olarak, dine ilişkin yazılarımın “gazeteye zarar verdiği” söylendi. Gazetenin “bir süre” beni destekliyor görünmek istemediği bildirildi. Siyasi konulardan uzak durup kelimelere yoğunlaşmam “tavsiye” edildi.

Hemen her gün onlarca ölüm tehdidi alıyorum. Jandarması, emniyeti, savcılığı bunları ciddi buluyor. Ben pek önemsediğimi söyleyemem. Ama şunu net olarak görüyorum ki, gazetem bu konuda da arkamda değil ve yarın bu tehditlerin ufak bir kısmı da gerçekleşecek olursa arkamda durmayacak. Bu da, takdir edersiniz ki, hoş bir duygu değil.

Kusura bakmayın ama bu yaştan sonra bu saçmalıklara tahammül edecek sabrım yok. Yeterince yapacak işim de var. Bu kadar Kelimebaz yetsin.

*
Kelimebaz’ı yazmak güzeldi. Sizi bilmem ama ben çok şey öğrendim. Çok güzel feedback’ler aldım (neydi bunun Türkçesi?). Dostluk ve sevgiyle yazan okurlarım oldu. Bir kısmı yazışma faslının ötesine geçen arkadaşlıklar kurdum. Hepsine teşekkür ederim.

Yazmak bir iptiladır. Elbette yazmadan duramam. Ama nerede, nasıl, şimdilik daha düşünmedim.”

Reklamlar

5 Yanıt to “nişanyan’ın kelimebaz’ına ne oldu?”

 1. Seviyesiz Siyaset » Sansür ve Nişanyan Says:

  […] Kacakkova- Nişanyan’ın kelimebaz’ına ne oldu? […]

 2. videosu izle Says:

  sevan nişanyan adına üzüldüm.
  ama taraf gazetesinin de çok cesur olduğunu göz ardı etmiyorum

 3. mehmet hayri zan Says:

  Hayret edilecek bir iş daha. Ama işte Allahtan Nişanyan gibi adamlar var da, sınırları test edip, gerçek yüzölçümlerini ifşa ediyorlar.

 4. tamer Says:

  ahmaklari kizdirmak hosuma gidiyor. pinar ögüncün kendisi ile yaptigi bu günkü söyleyisiden.

  http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetay&ArticleID=978560&Date=08.02.2010&CategoryID=41

 5. Elestirel Gunluk Says:

  Okumayacagim iste bu yaziyi. Birgun elbet yeni bir sey yazacaksin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: