kendi olma arzusundaki ümitsizlik

by

“İslamcı aşırılığın nedenlerinden biri, dilde bir kargaşanın doğuşuyla kendini gösterir: dil, halk için özellikle yoğun tarihsel bir deneyimi -yalnızca dünyanın bilimsel ve sınai dönüşümünün değil, bu şiddetli dönüşüm gücü ile öteki olma arzusu arasındaki bağdaşmanın da  sözkousu olduğu modern dönemin deneyimini- tercüme etmeyi başaramaz. Oysa, “İslamcı” aşırıcılık, öteki olma arzusunun tersine dönmüş imgesinden başka bir şey olmayan bir itki tarafından harekete geçirilir: Kierkegaard’ın değişiyle, Kendi olma isteğindeki ümitsizlik. Ama Kendi kimdir? Onun kimliği kökeniyle tanımlanır ve köken, ayırd edici çizgiler dördülüne bağlıdır: Bir din (İslam),  bir dil (Arapça), bir metin (Kuran) ve bunlara çoğu zaman eklenen -herhangi bir yerdeki- millilik.

Öteki olma arzusundan, kendi olma ümitsizliğine; çağımız bu yönde ağır basmaktadır ve bu durumun bizi mahkum ettiği çatışmanın her bir terimi ise imkansızı temsil etmektedir.”

[ İslam’ın Psikanalizi, Fethi Benslama, s.24-25 ]

Reklamlar

7 Yanıt to “kendi olma arzusundaki ümitsizlik”

 1. Ömer Says:

  Dostum bu, hemen hemen bütün ideolojiler için geçerli bir durum değil midir? İslamcılığa dair çok orijinal bir tespit göremedim ben burda.

  Konuyla ilgili alıntı ve yorumları okuyorum. Teferruatlı bir şekilde durmak gerekiyor ama o gücü kendimde bulamıyorum. Yanlış mevsimde yanlış mevzu açtın Kaçak abi. Hem Tolga abi olmadan da çekilmez bu işler :))

  Ama şu kadarını söyleyeyim şimdilik ki bu yeni bir şey değil: Din (İslam) ile o dini pazarlayanların (İslamcı) durumlarını birbirine karıştırmamak gerektiğini düşünüyorum.

 2. zihni Says:

  İslamcı aşırılığın nedenlerinden biri dilde kargaşanın doğuşundan çok, kargaşaya dilsizliğin yani imalı iletişimin neden olduğunu düşünüyorum.

  İmalı iletişimden kastım şudur: kuranın içindeki çelişkileri göremeyenler, görebilenler karşısında aşırılığa başvuruyor. Kuran içindeki çelişkileri “yok” saydığınız sürece aşırılık değil, tam tersine mistiklik ön plana çıkacak.

  kurandaki nisa:34 ayetindeki “dövme” kelimesinin “mütercimler” arasında kopardığı kargaşayı utangaçlığı dilsizliği örnek versek yeter de artar bile. O kelimeye politik ve kültürel rekabet uğruna kurandan kaldırma teşebbüsleridir onları mahcup ve tedirgin eden şeyler. Bu girişimler daha çok bilgisiz duyguluların ve bilgili çıkar makamlıların düzeyine indikçe işte o zaman aşırılığın yüzü görülmeye başlar.

 3. boş arsa Says:

  Cımbızlama:

  “küpleri diz!” denildiğinde herkesin tersine küpleri üst üste, eğri büğrü dizen ve araya başka şeyler de koyarak diziyi renklendiren; hem küpleri dizme yönergesine uyan hem de alışıldık küp dizme biçimini bozarak küpleri dizmemiş olandır KENDİ.

  Ve uyumlu uyumsuz eylemlerine rağmen kendiliğini kuramadığını düşünerek uyarsız eylemlerini büyük bir iştahla sürdürendir.

  Buna karşılık uyumlu uyarlı yaşamlarıyla cümle insanat da içindeki farkına varmadığı bir kendiliği öldürür durur her gün.

  (Kendi Nedir? üzerine. Sadece.)

 4. kacakkova Says:

  kayip dervis usta,

  ideolojilerin genel durmunun böyle olmasi noktasinda haklisin….ama yazar acisindan islam bir ideolojiden daha cok bir uygarlik bicimi olarak aliniyor ve septomlari tercüme krizi etrafinda degerlendiriliyor….

  “islam” ile “islamlar”, ve hatta islamlar ile “islamcilar” arasindaki ayrimlari gözden kacirmamak gerek kesinlikle….bu, tartismalarin dogru yönlerde gelisebilmesi icin zorunlu…ayrica aralarindaki baglantilarin ve ilintilerin anlasilmasi icinde buna dikkat edilmesi gerek….”islami hareket” genel anlamda islamin kendisiyle özdes degildir, ne de ondan tamamen bagisik bir hareket olarak anlasilabilir….

  ben kitaptan dikkatimi ceken noktalari, kimi zaman aklima gelen baska seylerle birlikte aktarmayi diye düsündüm…yaz sicaklari ve yaz modunda gidecek mesele degil, ama ufaktan aktarmis olayim bu arada….denk gelince etraflica konusuruz bir vakit, bir kac nokta üzerinde yogunlasip konusabiliriz….

  tolga abi de kafayi serinletince cikar bir yerlerden…

  muhabbetle

 5. kacakkova Says:

  zihni hocam,

  yorumlar icin tesekkürler….asagidaki meselede “biat” üzerine söylediklerin benim icin de faydali oldu….

  dilsizlik ya da imali iletisim dedigin seyin, kurucu metnin (Kur’an’in) yorumlanmasinda belirli bir noktadan sonra bir sorun yarattigi kesin….benslama’nin “dilsel kargasa” dedigi sey bir bakima bunu da icine aliyor saniyorum….

  dilsel kargasa sonrasi beliren asirilik, kökenlere dönme ya da saf kökenlere baglanma iddiasiyla, hem en kaba haliyle bir tür yorumu tartismasiz bir sekilde dayatmakta, hem de yorumu adeta yasaklamaktadir…..

  ictihad kapisi kapandi mi bilmiyorum, ama iddia edilen dilsel sorun kapatilma niyetini de isaret ediyor, su durumda hem icerdekiler hem de disardakiler icin ictihad kapisinin acilmasi sart…..

 6. kacakkova Says:

  cüneyt abi hosgelmissen,

  kendi olan kendi kendine anlayacaktir küp meseleni…..

 7. Elestirel Gunluk Says:

  Konuyu dagitir mi bu bilmem ama ben oncelikle bu “Kendi olma” “kendini bulma” gibi kavramlarin kesinlikle metafizik bir postula (doğru varsayılan kanıtsız önerme) oldugunu dusunuyorum. Sanki sen daha dogmadan “kendin” denen sey bir usta el tarafindan yapilmis paketlenmis ve seni bekliyor. Ara ki bulasin.

  Kierkegaard amca bu umitsizligi de sonlu ve sonsuz ozne (self) arasindaki celiski ile aciklamaya calisiyor. Yani varligi kosulsuz varsayilan eternal ozneye yaklastikca (yani asil kendine her kimse o) o zaman tanriya da yaklasiyorsun. Belki bunu farketmis olmali ki, Kierkegaard amca bu umitsizlik acisinin olene kadar surecegini soyluyor…

  Yok abi bu cok fazla bir saklambac oyunu… Ben oynamiyom… Bi de olene kadar surecekmis. O zaman anlami ne lan aramanin. Ben kendini yaratmaya inaniyorum abi arayip bulmaya degil…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: