büyübozumu bizi bozar mı?

by

kenan kalyon, bianet’teki yazısında, t.c’nin “güneş operasyonu”nu anlamak üzere satır aralarını okuma denemesi yapıyor. ani çekilmenin ardında yatan “sır perdesini” aralamak için söylenenlerden yola çıkarak söylenmemiş olanlara ulaşmaya çalışıyor. bir sırla perdelenen bu sürecin, etkisi sonra anlaşılacak toplumsal bir travma olduğuna işaret eden kalyon, büyü bozumu önerisiyle bitirmiş yazısını.

“Malum, büyü bozumu bir uykudan, bir esrimeden, kapılıp gittiğimiz bir süredurumdan uyanıştır. Gözbağlarından kurtulmadır. Aradaki perdeleri kaldırarak kendinizle ve gerçeklikle yüzleşmedir. Bunun kolay olmadığı aşikar. Ama zoru başaramazsak Kürt sorunu da Türk sorunu da gittikçe derinleşen bir etnik yarılma eşliğinde ağırlaşmaya devam edecek.”

ben aslında “bugünü anlayamamaktaki ısrar“dan yanayım kesilikle. her bakımdan. ama kalyon’un yazısına bir gönderme yapasım geldi yine de.

Reklamlar

3 Yanıt to “büyübozumu bizi bozar mı?”

 1. madafaka Says:

  Büyüye bir yerinden kapılanların büyü bozumunu gerçekleştirebileceğine inanmıyorum ben yahu.

  Bunlar, tüm bunlar yapay gündemlerin kılcalları yahut ta kendileri. Bu yapaylığa bir yerinden katıldığımızda o gündem hakkında en iyi tavrı da göstersek, en güzel duruşu da sergilesek, en vicdanlı varoluşu da koysak ortaya, en en en en en en her şeyi de yapsak içinden çıkamayız. Çünkü ne anlatılanların, ne gösterilenlerin, ne de gündemle ilgili diğer her şeyin gerçek bir dayanağı yok. Konuşmalarımız da bu büyüden doğru şekilleneceği için büyü bozumunu böyle bir durumda gerçekleştiremeyiz. Bu kahrolası büyüyü bozmak için, karşı durmak için büyüden doğru şekillenen hiç bir tavır işe yaramayacaktır. Ancak “büyünün haricinden gazel okumak”tır işe yarayan. Bataklıktır bu büyü, parmağını kaptırsan vücudun yok olur. O derece; bilmem anlatabildim mi ama; o derece.

 2. kacakkova Says:

  madafaka selam,

  ben malum olsa gerek, büyübozumlarını inandırıcı bulan birisi değilim….ama senin buradaki karşı iddian da biraz tuhaf geliyor bana…..

  büyüye bir yerinden kapılmamış olanlar nasıl büyübozumu gerçekleştirebilirler ki……bir uykudan uyanabilmem için uyuyor olmam şartı vardır, değil mi?….büyünün haricinden gazel okumak, hariçten gazel okumayı pek bir seven biri olarak benim kulağıma hoş geliyor da, bu dışarıyı gerçek bir dışarısı olarak düşünmek ne kadar iyi bir yoldur ben de bundan şüpheliyim….

  büyü bozumu yerine hariçten gazel okumak, bak benim aklıma en çok bu yatıyor…..

 3. humpty Says:

  “… güçlük –diyebilirim ki — çözümü bulmakta değil, sanki çözüme hazırlıkmış gibi görünen bir şeyi çözüm olarak tanımaktır. her şeyi zaten söyledik. çözüm bundan çıkacak bir şey değil. hayır, çözüm bunun ta kendisi!”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: