postmodern/izm meselesi

by
  “Postmodernizmin modernizmin ötesinde buharlaştırmacılığı da bir postbuharlaştırma olarak görülebilir. Modernizmin katı olanı buharlaştırmasının ardından elde kalan hamursu ve plazmik özdek postmodernizm ile buharlaşmaya başlar: Bu hem anlamın, hem ifade edilenin yok olmasıdır. İlksel anlamıyla söylemin belirsizliği savunması, sonrasında tutumunun, içerdiği araçların eziciliği yönüyle bir söylemsonuna varması, içeriğin önsel kabuldeki boşlukla boşalması ve fazla insancıl ve kapsamacı tutumun sebep olduğu çok düşük seviye-ve kimi zaman seviyesizleşme ile ortaya çıkmasıdır.”

ProC abi kendi kondusunda zaman-söylem ilişkisi üzerine bir giriş yapmış ama ben ondan önce Sosyal Fanzin‘nin Eylül(1-15) sayısında ki Anti-Söz-Merkezcilik Kapsamında (Post)Moda başlıklı kısa yazısına işaret edeceğim. Konu “moda” ama oraya gelmeden evvel modernizm-postmodernizm hakkında bir tablo sunuluyor -kısa ve fakat önemli içerimlere sahip bir yazı bu. Postmodernizmi bir yeni-şüphecilik olarak alması bakımından bazı önemli saptamalar ve ayrımlar var bu yazıda. Ayrıca yazının kendisi (kısalığına nazaran) önemli ayrımlara dikkat etmesiyle de işaret edilmeyi hak ediyor kanımca.

Postmodernizmin hala ele alınıp belirlenmesi, değerlendirilmesi sorun olan bir alan olduğu söylenebilir. Mesele yakından izlediğinde elbette belirli bir takım çerçevelerin ortaya çıktığı görülebilir. Yine de “postmodern” denildiğinde bazı ayrımları ortaya koyabilmek sanıldığı gibi kolay değil. İdeolojik, politik, kuramsal düzlemler arasındaki ilişki ve ilişkisizlikleri belirlemek, burada bir açıklık oluşturmak ve meseleleri sürdürebilmek kolay olmamaktadır her zaman. “Postmodern” denilen şey, rahatca bulunduğumuz yerden olumlayabileceğimiz ve aynı zamanda olumsuzlayabileceğimiz bir çok yüze sahip olarak ortaya çıkmaktadır.

Bir sorun, daha postmoderliğin modernizmle ilişkisi noktasında bile hüküm sürmektedir diyebiliriz. Tartışılan konu “zemin“in bizzat kendisi olduğundan, “postmodern kuramlar” sürekli olarak kendi kendilerine çelme takan bir konumda hareket etmektedirler. Bu bir sorun olarak görülebilir, ama sorunun kaynaklandığı asıl sorunun görülmesi gerektir. Yeni argümalar icad etmek daha başka bir şey sözkonusudur burada, ki Derrida’nın yapısökümcülük için söylediği şeyden yararlanarak söyleyecek olursak “argümantasyon bağlamlarını yeniden tartışmaya açmak“tır sözkonusu olan. Burada açıktır ki hadise, belirli bir epistemolojik yaklaşımın (diyelim marksist epistemolojinin) değerlendirilmesi değil, daha temelde “epistemolojik yapı“nın kendisinin soruşturulmasından ileri gelmektedir.

Postmodern/izm meselesi devam edecek olduğundan ilgili yazıya bir işaret koymuş olayım ben burada şimdilik.

2 Yanıt to “postmodern/izm meselesi”

 1. thelosthighway Says:

  sevgili kacakkova,
  Kuşak meselesi ve 12 Eylül tartışmaları ve Eylül’ün bize ettikleri arasında bu Post-modernizm hadisesi gereken ilgiyi görmedi diye düşünüyorum. Etraflıca girebileceğimiz bir konuydu bu aslında. Ben biraz bakınırken şurda bir makaleye rastladım. Bir çok tartışmalı yaklaşımları içerse de makalenin açılımlar sağlayacağını düşündüm. Vaktin olursa bir bakarsın diye linki veriyorum:

  http://www.sakli.info/M_Potmodernizm_ve_ideoloji.pdf

 2. kacakkova Says:

  selam thelost,

  verdigin linki hizlica okuyup geldim.dedigin gibi postmodernizm konsunda tartismali yaklasimlar ortaya koymus.ama mesele zaten tartismali.ne söylense biraz öyle tartismali oluyor.aslinda yazi önemli noktalara dikkat ediyor saniyorum.modern öncesi-modern-postmodern zeminde tartisma konusu olan noktlara dikkat ediyor.dogru sorrulari da dile getiriyor.
  postmodernizmin elestirisiyle , postmodernlige yönelik elestiriler konusunda da bazi acilimlar yapilmis.tartismaya deger isaret noktalarindan birisi de islam düsüncesinin postmodern durum ve tartismalar icindeki yeriyle ilgili….
  bilim, ideoloji. felsefe gibi bilincin bicimsel düzlemlerinde, ya da bilgi, inanc, deger yargilari alaninda baglamlari degistiren dahasi baglamlari ve ayrimlari tartismaya acan bir mesele “postmodernizm”…..
  bati metafizigiyle hesaplasmaya yönelik müdahalelerin sasrici sonuclari oldugu malum -kabul edilirdir ya da edilmezdir ayri.ama meselenin eger düsüncenin metafizik kurulusu ve yapisi oldugu anlasilirsa, islam düsüncesinin konu icindeki yeri de kendine özgü bir boyut kazanmakatdir diyebiliriz……

  bi vakit daha yakindan bakabilirsem bu linke daha ayrintili deginirim.simdilik dikkatimi ceken noktalara deginiyorum.

  konu etraflica girmeyi gerektirir nitelikte.ama bir ya da bir kac hamlede burada muvaffak olamayacagimiz acik….

  haklisin arada kaldi bu post…ama zaten ilgilileri bakimindan ve kendim icin bir isaret olarak koymustum bunu buraya….

  yeni yazilar ile devam eder bu…..
  link icin sagolasin….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: