Spinoza demişken…..

by

Spinoza’yı aşk başlıklı bir yazının içinde anmışken, rahmetli Ulus Baker’in “Spinoza ve Aşkın Diyalektiği” yazısını anmadan olmaz. Baker burada, Etika‘nın 3. bölümünde yer alan 41 nolu önermesini yorumlamaktadır; “Eğer biri başka biri tarafından sevildiğini düşünürse ve böyle bir sevgi için ona hiçbir neden sunmuş olduğuna inanmıyorsa, onu zorunlu olarak sevecektir…” Bir derste yapılan bir değerlendirme havası vardır yazının uslubunda. Okuması güzeldir. Önerme ilginçtir. Yorumun gelişimi şaşırtıcıdır. Aşkın inançla, emekle, zorunlulukla, ideolojiyle, cinsellikle, bedenle ilgilerine spinoza merkezinde temas eden bir yorumdur. Açıkladıklarının yanı sıra, tartışılagelen ve daha tartışılabilecek olan noktalara dair veriler sunmaktadır yine.

Reklamlar

3 Yanıt to “Spinoza demişken…..”

 1. tolga Says:

  bu dedigin iyi oldu kacakkova abicim, hemen ciktisini aldim yazinin simdi.

 2. proetcontra Says:

  Tam olarak “inançla, emekle, zorunlulukla, ideolojiyle, cinsellikle, bedenle”, evet. Dört dörtlük… Anlaşılmalı… Bence de çok yerinde, eline fikrine sağlık kacakkova.

 3. Farmau Says:

  Merhaba;
  Ulus Baker Spinazayı biraz daha rahat kavramamı sağlamıştı bence çok güzel ifade ediyor ve dediğiniz gibi sanki bir ders yapılıyormuşta bir öğrenci not almış havası var yazılarında ki azıcık onunla ilğilenenler öğrencilerle ne kadar içli dışlı olduğunu bilirler,belki bu yüzden daha rahat anlaşılmak için bu tekniği seçmiştir ve benim gibi sıradan okuyucularında daha rahat anlamasını sağlamıştır.Mekanı cennet olsun diyelim..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: