umut ha!

by

katjasmutter

“Yürüyor, umut diyordum kendi kendime, yaşama umudu ya da artık aynı anlama geldiğine göre ölebilme umudu. En son anda ölüm, içinden yaşamı geçiren açıklığını serecek, çünkü yaşam her canlıyı, nasıl yaşamış olursa olsun her varlığa geleni, yeryüzüne saçılmış tüm bu eşsiz parçalarını kutsamaktan haz duyacaktır.

Yürüyor, umut diye yineliyorum, sözcüğün anlamını kavramak istercesine: umut? Umut ha ! ”

                                                   Gençlik Düşü, Ayhan Geçkin

6 Yanıt to “umut ha!”

 1. trinity Says:

  orhan dogan i kaybettik….Eski dep milletvekillerinden….52 yasinda…kalp krizi gecirmesi anlasilabilir bisey….ama bindirildigi ambulansta oksijen tüpü olmamasi ve bu yüzden beyin kanamasi gecirmesi……

 2. kacakkova Says:

  o ambülansta oksijen tüpü olsa sasirmak gerekirdi…..

 3. banu Says:

  “Hiç”in anlamını öldürüp yeniden doğdurarak etkisini daha kuvvetli duyalım diye yazıyor belki de.

  Ya da darmadağın ettiğimizde toparlanmaya, çarka girdğimizde yıkmaya beslediğimiz aşkın adı umuttur.

  Ya da gömülmüşlüğün içinde anlamsız yaşamı idame ettirişleri bir hedef varmışcasına haklı kılmak için uydurduğumuz bir kavram.

  Gübre içinde debelenen adamların yaşam tutkusu, köşeli hatlarıyla ve koluna taktığı bi sis kümesiyle ölüm.

 4. kacakkova Says:

  banu,

  burada aktardığım satırlar Gençlik Düşü’nün son satırları…..bana çok tuhaf gelen bir tınısı ve ucu açıklığı var….ama bu ucu açıklık aynı zamanda insanda bir yumruk yemiş hisside bırakıyor geride….

  umut?umut ha!

  proetcontra, camus’nun sisifos”unu mutlu düsünmek gerektigini belirtirken bir bakima kacinilmaz olani da belirtmekteydi….mutluluk etik-dışı anlamda benimsen(e)miyorsa ya da böyle bir benimsemin anlamı yoksa, “yazgıyı sev“mek mutluluktur sonuçta…..sisifos bu bakımdan saçma’nın karşısında, onun saçmalığını önemsizleştirerek mutlu olur…..başka bir secenek acıkcası yoktur……yaşamın yaşamaya değip değmeyeceği sorusu, düşüncenin merkezine yerleştirildiğinde, olası her tür cevabı yanlışlayan bir mekanizma ortaya çıkmış demektir….başkaldırı ise eğer yaşamak kendi başına bir başkaldırı olarak olumlanacaksa, karşılığını bulan bir kalkış noktası olacaktır…..

  bu noktada mutluluk için sözkonusu olan paradoksalllık umut içinde sözkonusudur…..bu bakımdan ayhan geçkin’i yansılamak geliyor içimden…..

  evet, yürüyordu umut, umut?…
  umut ha !
  haha !?

 5. Tansel Güçlü Says:

  Yaşamanın kendi başına bir başkaldırı olarak olumlanması Camus’a göre eyvallah da, Sisifos bir anlamda yazgısına isyan da ediyor gibi sanki. Taşın yuvarlanacağını bilerek tekrardan yukarlara çıkarmak isyan etmek, başkaldırmak iyi de, tanrıları yadsıyan tarafı, yani onlara karşı bir duruşu ifade etmesiyle bir karşı çıkışı barındırır yazgısında, böyle bir enjekte mevzu bahistir yazgısına. Yazgıya da isyandır bir bakıma. İsyanı da yazgısıdır. Buradan sonra yaşamanın kendisi de başkaldırı…

 6. proetcontra Says:

  Sisifos’un önce bir pınarı Zeus’a tercih etmesi, ardından Thanatos’u zincire vurması, kaderine katlanmayıp cenaze törenini reddetmesi birer başkaldırı. Sırf bu vesilyle Hades’e attığı kazık da öyle… Tanrılara ve yazgıya pekala bir isyan. Kayasına mahkum edildiğinde, gerçek ölümün ardından o sonsuz eyleme yönlendirildiğindeyse, artık Sisifos yazgının kendi yazgısı olduğunu farkeder, kayanın kendi kayası olduğunu anlar. Kayayı bir an bile bırakmaz, yazgıyı kabullenir. Tanrıları ve onların cezasını yadsır ve böylece artık işkencenin kendine ait olduğunun, döngü daima neticesiz bile olsa, kendi isteğiyle ve kendi varlığıyla onu kendisinin varettiğinin bilincindedir. Kacakkova’nın söylediği gibi, mutluluğu saçmalığı önemsizleştirerek elde eder, kaçınamayacağının, karşı koyamayacağının bilincindedir çünkü. Ve bu anlamda, belki, bu yadsıma hâlini ilahi cezayı anlama şekline bir başkaldırı olarak görebiliriz. Cezasına sebep olan yazgıya isyansa katiyen meşru değildir artık, bunun mümkün olmadığı anlaşılmıştır, yazgının gücü onu sonsuz devinime mahkum etmiştir sonunda.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: