gerçeği okumak

by

Tansel abi’nin “iktisada karşı politik iktisat ve sosyal bilim” çağrısına itiraz ettim. İyi halt ettim:)Daha sonra tartışmanın yönü biraz farklılaştı. Tolga cepheden bayrak açtı ve böylece bilgi/iktidar’a karşı nasıl konumlanmakla ilgili bir eksene doğru yönelmiş olduk. Yazı da kendi başına önemli olan noktalar var, ilgililerin asıl olarak oraya bakması yerinde olacaktır. Benim yorumumsa sapkın bir “gerçeği okumak” konumundan kaynaklandığı için ikincil derecede önem taşımaktadır. Bu itirazın genel saiklerini yorum bölümünde belirttim. Aşağıdaki yazı eksen kaydıktan sonra yazdığım yorumun biraz daha düzenlenmiş halidir.

İktisat ve sosyal bilimler dahil hic bir alan, bir bilgi disiplini olarak uygun degildir bence….yani üzerine basabileceğimiz ya da içinde  poyisyon alabileceğimiz anlamda….kendisi bir disipline dönüşmüş hiçkimse de uygun değildir….ortaya bir alet edevat kutusu koymuşlarsa ondan yararlanılabilinir….bu noktada “elimizdeki malzemeyi kullanmak” konusunda itirazım yok…..ama mesele “sosyal bilim” ve “iktisat”  gibi disiplinlerse eldeki malzemeyi kullanmanın ötesinde bir durumla karşı karşıya olduğumuz açık olsa gerek…..

“çıkışsızlık” ve “iktidarsızlık” iki önemli başlıktır bence, evet….çıkışsızlığın öznel olmayan nedenlerini anlamak, iktidarsızlığın nesnel olmayan nedenlerini anlamaya yakınlaştırabilir bizi…..bundan sonra bilgi/iktidar/kurtuluş gibi konularda belki farklılaşabiliriz……”iktidarsızlık”sa,bunda gocunacak bir şey yoktur….belkide bilgi/iktidar zemininde benimsenebilecek tutumlardan birisi de budur, neden olmasın….aydın denilen mahlukun bilgiyle ve iktidarla karanlık ilişkilerini de belki ancak bu yönde bozabiliriz….

iktidarsız kalmış ama iktidar arzusuyla yanıp tutuşan ve bu yangınla ahkam kesen bir konum değilde, doğrudan iktidarsızlıktan hareket eden bir konum…..ayrıca bu iki nokta, neden bu dünyaya karşı olmak adına evimize stalin ve mao posterlerini artık asmamamız gerektiği anlamak bakımından önemlidir…..”çıkış vaadi”nin ve “iktidar sahibi” olmanın ne anlama geldiğini biliyoruz, yani ne söylendi ne yapıldı ne savunuldu vs……ne stalin ne de mao bu dünyaya karşı değillerdir (bunu anlamak için yalnızca “gerçeği okumak” yaptığım(!!!), ama “masum okuma” yoktur değil mi?….)

bunlara karşı ya da bunlardan ayrı  bir düşünür olarak marks önemlidir….bir düşünür neden önemliyse o nedenle önemlidir……Costariadis’in belirttiği anlamda tuzağa düşmüş bir yazar olarak önemlidir ve bu nedenle tuzağa karşı tetik de olmak gerektir….

marx, sosyal bilimlerde bir “epistemolojik kopuş” yaptıysa bile (tartışmalı bu- althusser çıkamamıştı işin içinden, “kopuş” iddiası, teorik bir sorun olarak ortada duruyor, ama bunu kabul etsek bile), bu kopuş başka ve asıl önemli olan temel ‘episteme’nin süreklilik zemininde gerçekleşti ve belirli bir epistemeolojinin sürdürülmesi olarak ortaya çıktı….
burada insan marks’a isnat edilecek bir suç yok….her birimiz farkında olamadığımız tuzaklara düşmüşüzdür….ancak “marks’ın düşüncesi” diye ortaya konulan disipliner bilgi alanına karşı gelmek başka bir şeydir….bunun için marx’ın 19.yüzyıl düşüncesinde sudaki balık gibi olmasının neden bir sorun olduğunu anlamak gerektir…..bunun içinse hem soykütükcülükten hem de bilginin ve iktidarın arkeolojisinden yararlanmak önemli görünüyor….

Wallerstein, bildiğimiz dünyanın sonunu göstermekte ve yine de onun içinden sosyal bilimleri açın demektedir.Hala başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanıldığında sosyal bilimlerin açılmasından dünyanın değiştirilmesine kapı açılacağı umulmaktadır belkide….

ben buna inanmıyorum…
bu dünyanın sonu evet, ama başka bir dünya da mümkün değil….felaketi ve umutsuzluğu üstlenmek isteyen değil üstlenmek zorunda olan bir  girişim….

buna bağlı olarak benim söyleceğim şey mesela “açın” değil de “sosyal bilimleri yıkın” gibi bir şey olabilir….(hatta yıkın bile yanlış, “sosyal bilimleri bırakın” demek daha yerinde bir çağrı gibi görünüyor)………….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: