online darbeye karşı: “ne yazık türküm diyene”…

by

Efenim malumunuz, benim bilgisayarım bozulunca online darbe geyiğini kaçırdım. Hazır bir internet bulmuşken (dostlar sağolsun) iki çift tarihsel laf edeyim ben de.”Orduda su koyverdi iyice, online darbe mi olur kardesim?” diyesi geliyor insanın. Sonra işin korsanlara/hackerlere atılmaya çalışılması falan tam bir rezalet, hem darbe yap hem de “kim yaptı lan bunu” diye kıvırmaya çalış, ayıptır yahu…….

Ama zaten günlüklerinden belliydi değil mi, darbe konusunda ordu icinde bir hengame oldugu……..

28 Şubat’ta olana “postmodern darbe” demiştik, buna diyeceğiz bakalım:”@darbe” mi?

Aslinda bildirinin sonundaki “Ne Mutlu Türküm diyene anlayışına karşı çıkan herkesi ebediyen TC düşmanı” ilan eden cümle olmasa, baska şeylerin yanı sıra aynı zamanda ordunun siyasal islamla gayri meşru ilişkisinin sonucu olan bu online darbeyi sallayabilirdik.Lakin şu durumda alınmamak mümkün değil! “Ne darbe ne şeriat” diyenler parmak kaldiriyorlar bu vesileyle, görmekteyim.Ama onların hali de üzücü birader.Ne bileyim üzülüyor insan…..

Ortalıkta darbe ve şeriattan başka bir şey yok ki……

Siyasal islama nanik yaptiktan sonra, İnsanın tutarlı bir düşman olarak ‘ne yazık türküm diyene’ diyesi geliyor bu muhtıra sahiplerine karşı…

Online darbeye karşı online direniş…..

Bu al gülüm ver gülüm ve nerde delik var yama yapalım siyaset tarzı ile, ki siyasalin başka tarzı da var mıdır bilinmez, olacak bir şey yok aslında.Hasan Bülent Kahraman, Bir darbenin Anatomisi hakkında analiz yapmış, akut bir temsil krizi olan demokrasi de, sorunun, darbenin anti-demokratikliğinin ötesinde ele alınmasını belirten bir perspektifle yazmış yazısını….

Türkiyedeki siyasal gidişatın/tablonun içinden söylenmesi ve anlaşılması gereken önemli şeyler bunlar.Yanı sıra Ahmet İnsel‘in darbenin röntgenini ceken yazısı da okunsun iyi olur -artık yama tutmayan eskimiş bir lastik benzetmesi yapmış İnsel abim türkiyenin tarz-ı siyasetine.Bi de İktisatci Gözüynenzaten sürekli darbe ortamında yaşadığımızı” tespit eden yazıya bakılıversin.Bu yazilar meselenin neresine nasıl bakılacağına dair önemli şeyler söylüyorlar…….

[Ammma bir parantez acmam gerekir benim burada, bu vesileylen (ah Vesile, sen nelere kadirsin!); zira, ortada, Kahraman’ın ve saygıda kusur etmeyeceğimiz ezcümle düşünce erbablarımızın, abilerimizin temsil-kriz mevzusu hakkinda söylediklerinden de öte bir baglama gecilerek sorgulanması gereken bir durum varmış gibi görünmektedir, aha da buraya yaziyorum…..

Yani, bir temsil krizinden bahsetmeden önce ya da öte, temsil’in kendisi krizde degil mi ? Ve bu nedenle siyasalın kendisi yapısal bir temsil kriziyle ya da temsil krizi olarak mevcut degil mi zaten?Yani, bizde bize özgü bir temsil krizi var tamam da, bu arada temsilin kendisinde de kriz yok mu?Teorik bakımdan şeyedersek asıl kriz aynı zamanda ve daha genel olarak temsilin kendisinde degil mi?Yani “toplumsal dönüşüm” falan degil mesele, en azından kendi başına bu değil, bizzatihi tarihten bu yana süregelen toplumsal’ın dönüşümü, ki onun daha tartışmasını bile yapamıyoruz, yanılıyor muyum?…]

2 Yanıt to “online darbeye karşı: “ne yazık türküm diyene”…”

  1. Tansel Güçlü Says:

    Evet ben de aynısını düşünüyorum. Mevcut yapı baştan aşağı zaten sorunlu. Burjuva demokrasisinin bile uygulanamamasının (ya da klasik biçimiyle uygulanamamasının) yanısıra uygulansa bile ciddi sınırları olduğu ortada. Bir kere demokrasiyi 5 yılda bir oya indirgiyor. Halbuki siyasi ve iktisadi süreçlere her an müdahale edebileceğimiz bir yapı ancak ve ancak demokrasi olabilir. Bu da temsilin krizidir zaten. Türkiye’de bunların hepsinden muzdarip zaten. Dünya’da burjuva demokrasilerinin kriziyle boğuşuyor.

  2. tolga Says:

    Burjuva demokrasi uygulanmiyorsa, buna alternatif bir davetin ezilenler cephesinden gelmesi gerekir. Bu yuzden sikayet etmek yerine bu temsilin yozluguna isaret etmek gerektigi kanisindayim. Amerika’da -en gelismis ve temsili liberal ulke-deki gibi bir demokrasi mi istiyoruz?
    Boyle etkili bir davet olmadigi surece gecmisteki kazanimlarimizi da kaybedecegiz gibi gorunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: