“ibne”lik mevzusu

by

Konu şurada tartışılıyor.Oraya ekledigim yorumu biraz genisletip düzeltip buraya aktariyorum, zira yazilanlari okudum ve önemli bir mevzu oldugunu gördüm, maydanoz olmadan duramayacagim, bu hassas mevzuya söyle bir dokunmak isterim ben de.

Metin bey’ın eşcinselliğe yaklaşımı “hastalık” ya da “sapma” başlığında özetlenebilir -kendisi bu ifadelerden sakiniyor ve bunu bir “sorun” olarak adlandırmakta, belirtmeliyim.Metin beyin buradan itibaren, ince ayarlar vermeye çalıştığını görüyorum, sanıyorum bu duyarlık hastalığı iyileştirme, sapmayı düzeltme ya da sorunu giderme tavrındaki faşizan konumlardan sakınmak kaygısından ileri geliyor.Yerinde bir kaygı ancak meseleyi sorunu’nun sonrasında değil, bizzat sorun olarak tespit etmenin kendisinde aramak, oraya uzatmak gerekiyor.

Bilindiği gibi bizim dili kullandığımız kadar dil de bizi kullanır ve bu kullanıma göre kaçınılmaz bazı konumlarda buluruz kendimizi.Bu konumlar bazen içimize sinmez ve işin içinde bi terslik olduğunu duyarız, şerhler düşmeye çalışırız.Ağzımızdan bir kelime ya da kavram çıktığında, masum bir dil bulamayacamız için, bizi koyduğu konumlarla hesaplasmak, içerdiği anlamlarla yüzleşmek ve kabul edilemezse o konumlarda durmamak boynumuzun borcudur.

“Eşcinsellik meselesi”nde öncelikle cinsel kimliklerimizin nasıl yapılandırıldığını anlamamız gerekiyor kanımca.Cinsel kimlik düzeyinde dünyaya “kadın” ya da “erkek” olarak gelmiş değiliz.Kristeva’nın “Kadın doğulmaz, kadın olunur” deyişini değerlendiribiliriz burada.Bunun nasıl bir yanılsama olduğunu freud’dan beri biliyoruz.Eğer cinselliğimizi ve cinsel kimlikleri cinsel organlara göre tanımlanabilecek bir mesele olarak görmenin yanlış olduğunu anlarsak, işin içinde başka bir bit yeniğinin olduğunu da anlayabiliriz.Eskiden eşcinselliğin doğal olmadığı ileri sürülürdü, bügün bunun tutarlı bir gerekçe olmadığı biliniyor -meselenin doğal olup olmamayla ilgili olamadığı da.

Cinsel kimliklerin ya da cinselliğin oluşumda hem doğa hem de kültür devrededir -doğa/kültür ikilemenin kendisi sorunlu bir yapı zaten; dolayısıyla eşcinselliğin doğal olup olmaması, erkek ya da kadın olmak meselesinde önem taşıdığından daha önemli değildir.Öte yandan, belirli bir noktada, kadın yada erkek olmayı ne kadar seçebiliyorsanız eşcinselliğinizi de o kadar seçebilirsiniz. Kadın-erkek ikiliğinin ne doğada ne de herhangi bir kültür-toplumda kendiliğinden asal olmadığı, bütün ikilikler gibi bu ikileminde fazlasıyla sorunlu bir yapıyı temsil ettiği bügün yeterince biliniyor. Öyle ya da böyle olsun; ister doğal bir zorunluluk, ister bilinçli bir tercih -ki doğa zorunluklarla bilinçli tercihler arasında böyle bir ayrım yapmanın kendisi ne kadar meşru o bile tartışmalı -her iki durumda da ortada bir sorun yok.

“Eşcinselliğin” reddedilisinde ya ahlaki ya da toplumsal gerekçeler rol oynuyor ve bunların yerinde gerekçeler olmadığı, yani sonuna kadar sürdürülebilir gerekçeler olmadığı açıktır.Homofobi yalnızca eşcinsellik düsmanlığı değildir.Eğer bu insanların yaşam hakları, varlıkları, kişilikleri ve konumları sorun değilse, ortada bir sorun olmasa gerektir, öyle değil mi Metin bey.Belirli bir cinsel kimliğe sahip olmayı, erkek ya da kadın olmanın sorgulanma/kurcalanma meşruiyeti dışında, sorgulanabilir ve yargılanabilir olarak düsünmemek gerekir.Eğer böyleyse yargılayıcı dilden de sakınmak durumundayız.Gelin öncelikle bağlamı değiştirelim ve cinselliklerimizin nasıl yapılandırıldığından ve cinsel kimliklerimizin nasıl oluşturulduğundan başlayalım, “sorunu” başka bir şekilde görelim sonra “öteki cinslere” bakabiliriz.

Benim Metin bey’de katıldığım iki nokta var o da su:Birincisi,”ibne” kavramını kullanması. Evet,ama yalnızca, kullandığımız cinsiyetçi dili bozmak adına ibne kelimesini tersyüzederek kullanıma sokabiliriz.Daha önemli olan şeyse, kimseye cinsel bir adlandırmayı dayatamayacak oluşumuzdur.Bu doğrudan cinsiyetçilik yapmamız anlamına gelir.Evet, belirli bir cinsel kimlik kendisini nasıl tarif ve ifade ediyorsa ediyorsa öyle anılmak durumundadır.Toplumsal, kültürel ve ahlaki kodların dayattığı konumlardan başka ibne olmak erkek olmaktan daha sorunlu bir şey değil. Sonra cinsiyetçi, ırkçı ve ayrımcı olmayan bir dil olabilirse bu tersyüz etmeyi sona erdirebilir ve o dil içerisinde yeni terimlerle yeniden konuşabiliriz.

Metin beyde katıldığım ikinci noktaysa, eşcinsellerde de, iyi kötü bi sürü insan olduğudur. Kadınlar kadın olarak iyi bir konum‘da olmadıkları gibi, eşcinsellerde kendiliğinden iyi bir konumda değillerdir.Ya da tersi:Bahsedildigi ya da kastedildigi anlamda “kötülükler” belirli bir cinsel kimliğe ya da daha genel olarak herhangi bir belirli bir kimliğe kendiliğinden, doğası gereği ait değildir. Ama elbette cinsellik mevzu oldugunda mesele bunlar degil.

* * * * *

* Bu arada Selin hanımın kitabına bir bakmak faydalı olacaktir gibi görünüyor.

*Ucan süpürgelilerde de Judith hanim var.Cinsiyetin yapisi hakkinda önemli calismalari var.Kendileri “toplumsal cinsiyet” konusunda gözümüze fener tutmuslardi.

Reklamlar

10 Yanıt to ““ibne”lik mevzusu”

 1. metin-thePoor Says:

  Teşekkür ederim. Katkınız ve sağladığınız açılım için. Bugün bir yandan konuya cevap yetiştirmeye çalışırken öte yandan da mutfak yazımı yazmaya çalışınca dağıldım, sağlı sollu kroşeler yedim! Ama dikkat buyurulursa eleştirilerin tümünü ben kendi kendime de yapmaktayım inceden inceye satır aralarında.

 2. kacakkova Says:

  Biliyorum metin bey,

  zaten bu sebepten sizi bir konuma koyup dogrudan sudur budur diye yargilamadim.tartismayi yürütüyoruz ve sizin kendinize yönelik elestirel bir noktada durdugunuzu görüyorum.saniyorum “sorun”dediginiz seyi neden bir sorun olarak gördügünüze dair gerekcelendirmeler yapmak durumundasiniz, ki burayi kurcaladiginizda, yani gerekcelendirmelere girisitiginizde hic istemeyeceginiz bir konuma dogru cekildiginizi göreceksinizdir.ortada bir sorun yok ki, gerekceleri olsun.ayrica siz istemeseniz de malum, ortada gerekceli ya da gerekcesiz adi sorun olan bir bir “sorun” varsa, o sorunu düzeltmeye hevesli epey bir akli evvel de cikacaktir -ki ortalik bu akli evvellerle dolu….

 3. gaykedi Says:

  bir ibne olarak bende konuya katılayım 🙂

  Şurada da güzel bir tartışma var efendim haberiniz olsun…

  http://www.hafif.org/yazi/homoseksualite

 4. kacakkova Says:

  sagolun gaykedi efem,

  orada mevzu uzamis, isin icine bilim girmis, yorumlar alip basini gitmis, gidip bir bakilacak vakit oldugunda….

  daha bu konu cok devam eder ve söylenmesi gereken cok sey var.sagolun heber verdiginiz icin.

 5. [ m k y ] Says:

  tartışmaya ucundan ben de katıldım, şurada.

  Eşcinsellik Üzerine Bir Deneme: “Hepimiz Ermeniyiz” ama Hangimiz Eşcinsel?

  sevgiler.

 6. kacakkova Says:

  mky,

  haber verme inceliginizden dolayi sagolun….
  bu konu daha cok su kaldirir…
  kuramsal ve siyasal düzlemleri olan bir konu basligidir escinsellik, saniyorum baska basliklarla dönecegizdir bu konulara….
  yazdiklariniz tartismalari derli toplu bir cerceveye getiriyor…
  önemli bir noktaya da deginiyorsunuz gözden kacan:hedonizm.bununla escinsellik arasinda kurulan bag tamamen yanlis bir düsünmeye dayaniyor….
  “farklilik söylemi”nin tehlikelerine müdahale etmeniz de yerinde…..
  belirlenmis bir “insan özü” oldugu siyasal yanilsamasina karsi, hepimiz escinseliz demek önemli olabilir…..
  baudrillard zaten “hepimiz transeksüliz” demisti…
  kolay gelsin efenim….

 7. hümanizme teorik reddiye « Mutlak Töz Says:

  […] teorik reddiye [mky] eşcinsellik mevzusunu değerlendiren yazısında, benim burada ve Müzmin Anonim’in suradaki yaklaşmını “icacıcı hümanist bir perspektif” […]

 8. Escinsellik neden ancak cinselligi dislandiginda Heteroseksuel icin cekilebilir hale gelir? « Çarpım Tablosu Says:

  […] buradan surada, surada ve surada devamedegelen escinsellik tartsimasina gelelim. Ilgiyle izledigim bu tartismada en carpici ve […]

 9. Ayşegül SAVAŞTA Says:

  Merhaba…
  Sitenizi internette bir makaleyi ararken buldum… Cinsellik üzerine makalelere yorumlar yapıldığını okuyunca bir ekte ben yapmak istedim. Bu konuda yazdığım iki yazının linkini aşağıda vereceğim. Yazılar bir nevi birbirinin devamı niteliğindedir. Kolay gelsin. İyi çallışmalar.
  1- http://www.radikal.com.tr/ek_haber.php?ek=r2&haberno=6974
  2- http://www.birgun.net/bolum-64-haber-42487.html#haber_basi

 10. kacakkova Says:

  hosgeldiniz ve tesekkürler Ayşegül,

  en kısa zamanda yazılarınızı okuyacağım……konuyla ilgili açılımlar sunan, değerlendiren, yeni tartışma olanakları yaratan her tür yazı, konunun daha iyi anlaşılması ve görülmesi bakımından önemli olacaktır kanısındayım…..

  çalışmalarınızın devamını dliliyorum.esen kalın……

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: