aşkın kanunu (tekmili birden tam sayfa)

by

[Gerçek aşk, tam Lacancı anlamda bir metafor olarak aşk, ancak bu noktada açığa çıkar:Eromenos‘un (sevilenin) elini uzatıp “aşka karşılık vererek” erastes‘e (sevene) dönüstügü yüce ana tanıklık ederiz. Bu an aşkın “mucizesi”ne, “gerçeğin cevabı” anına karşılık gelir; belki bu sayede de Lacan’in ısrarla, öznenin kendisi “gerçeğin cevabı” statüsündedir , derken neyi kastettiğini anlamamızı sağlar. Yani bu tersine dönüse kadar sevilen, bir nesne statüsündedir: “kendisinde kendisinden fazla olan” ve farkında olmadığı bir şey sayesinde sevilir -“Bir nesne olarak olarak öteki için neyim? Öteki bende onu aşık edecek ne görüyor?” sorusunu hiç bir zaman cevaplayamam. Böylece bir asimetriyle karşılaşırız -sadece özne ile nesne arasındaki bir asimetriyle değil, sevenin sevilende gördügü ilesevilenin kendisinin olduğunu bildiği şey arasındaki uyumsuzluk gibi çok daha radikal bir anlamda bir asimetriyle karşılaşırız. Burada sevilenin konumunu tanımlayan kaçınılmaz çıkmazı buluruz: Öteki bende bir şey görür ve benden bir şey ister, ama ben ona bende olmayan bir şeyi veremem -ya da Lacan’in dediği gibi, sevilenin sahip olduğu ile sevende eksik olan arasında hiçbir ilişki yoktur. Sevilenin bu acmazdan kaçabilmesinin tek yolu, elini seven kişiye uzatıp “aşka karşılık vermek”tir, yani metaforik bir jestle, sevilen olma statüsünü seven olma statüsüyle değiş tokuş etmektir. Bu tersine çevirme özneleşme noktasına karşılık gelir: Aşkın nesnesi, aşkın çağrısına cevap verdiği anda özneye dönüsür. Gerçek aşk da ancak bu tersine çevirme sayesinde ortaya çıkar: Sadece ötekinin agalma’sına* hayran olduğum zaman gerçekten aşık değilimdir, aşkın nesnesi olan ötekini kırılgan ve kayıp, “o şeyden” yoksun bir şey olarak yaşadığım zaman, aşkım bu kayba rağmen ayakta kaldığı zaman aşığımdır. Burada, bu tersine çevirmenin anlamını ıskalamamaya özel bir dikkat göstermeliyiz: Şu anda başlangıçtaki seven-sevilen ikiliği yerine, iki seven özne olmasına rağmen, asimetri devam eder, cünkü özneleşerek, kendindeki eksiği adeta itiraf eden nesnenin kendisidir. Gizemli, hayranlık uyandırıcı, ne idügü bilinmez aşk nesnesinin çıkmazından kurtulduğu ve böylece bir başka özne statüsünü kazandığı bu tersine çevirmede son derece şaşırtıcı ve gerçekten skandal niteliğinde bir şeyler vardır. (Kırılgan Temas, Slavoj Zizek, aha da sayfasi;135) ]

*Agalma::eski kült heykellerine verilen ad

Reklamlar

6 Yanıt to “aşkın kanunu (tekmili birden tam sayfa)”

 1. zeyno Says:

  pardon, ben bir şey anlamadım bunlardan

 2. kacakkova Says:

  ?

 3. tolga Says:

  bu konularda ortak literatur olusturamayinca dogal olarak anlasilmasi guc oluyor bu metinlerin. kendi dilimde anlayamiyorum. ornegin yukarida sozu gecen gercek’e dair hic bir fikri olmayan biri o metni nasilk anlamlandirir?
  Ornegin, Gercek (Real), gerceklik (reality) ve Hakikat (Truth) birbirinde ayrik kavramlar olarak gormek cok kolay olmayabiliyor.

 4. kacakkova Says:

  valla haklisiniz….
  öncelikle tesrifiniz dolayisiyla hosgeldiniz diyeyim….bu konularda ortak bir literatür biraz biraz olusuyor ancak sorunlar var…en önemlisi de bunlarin yalnizca belirli bir cevreyle sinirli kalmasi…..alinti yaptigim kaynagin kendisinin sonunda kücük bir sözlükce var, orada Zizek’in bazi terimleri nasil kullandigi aciklanmaya calisiliyor…..
  saniyorum anlam ayrimlarini gözeterek daha cok kulanima sokulmasi, üzerinlerinde tartisilmasi, belirli konularda yeniden degerlendirilmesi, kavramlarin acimlanmasinda faydali olacaktir…..
  bu yazida konu ask oldugundan, saniyorum insanlar daha dikkatli okumaya calisacaklardir.hatta ilgilerini cekerse kaynagin kendisine yöneleceklerdir, ki en iyisi bu olsa gerek….

 5. MUTSUZUM Says:

  BEN AŞIĞIM HANİ HEP DERLER YA İMKANSIZ AŞK YOKTUR DİYE YALAN BENİM Kİ İMKANSIZ AŞK

 6. kacakkova Says:

  gecmis olsun birader

  ne desek bilmem ki, yapacak ve diyecek bir sey görünmüyor…..özne olmak istemiyorsa, ya da olamiyorsa birakin kalsin bir nesne olarak…..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: