Vatanseverlik-Milliyetçilik-Irkçılık

by

Son zamanlarda gazetelerde ve kimi köşe yazarlarinda miliyetçiliğin ırkçılıkla bir tutulmaması gerektiği ve buradan da hareketle türkiye de milliyetçiliğin ırkçılık içermediği, dahası türkiye de ırkçılığın olmadığı yönlü yazılar göze çarpıyor. Bunu dile getirenlerin savunma refleski ve kendini aklama çabaları bir yana ülke genelinde oldukça yaygın ve genel bir kanı bu; dolayisiyla da daha rahatsiz edici oldugu bir gercek.

(Bu mantığın inceltilmiş bir örneğini şu yazıda görüyoruz.)

Milliyetçilikle ırkçılık aynı şey değil, ama genelde milliyetçilik belirli bir düzeyde ırkçılığı içeriyor, ya da ırkçılık denilen şey genel olarak milliyetçilikle sarmalanmış bir şekilde ortaya çıkıyor günümüzde – özellikle belirli konjuktürlerde ve özellikle de türk milliyetçiliğinde bunun böyle olduğunu görebiliriz. Bunun da ötesinde gündelik dile ve yaşama yerleşmiş ifade biçimlerinden bunu açıkça biliyoruz. Dolayısıyla „bizde ırkçılık hiç olmadı“nın anlamını, belkide bu durumun fazlasıyla sıradanlaşmış ve gündelik yaşamda içselleşmiş olmasında karşılığını buldugunu düpsünebiliriz.

Sağlı sollu milliyetcilik ve vatanseverlik savunucuları her zaman ırkçılıktan muaf olduklarını ve yalnızca vatanlarını sevmekten ibaret bir tutum takındıklarını ileri sürüyorlar, oysa bunun böyle olmadığını yalnızca milliyetçi yayın ve yazılardan değil, pratik yaşamdan da biliyoruz. Milliyetçilik, vatanseverlik ve ırkçılık arasında sınırlar sanıldığı kadar kalın değildir, hele ki günümüz dünyasında. Bu nedenle vatanseverliğin milliyetçilikle ve şovenizmle, ya da giderek ırkçılıkla karışması kaçınilmaz bir şekilde gerçekleşiyor ve bunun bir cözümü oldugnu da söyleyemeyiz.

Bugün vatanseverlik adına yapılanlara bakınca, bu kavramın kendi başına savunulabilir ya da sahiplenilebilir bir yanı olmadığı bence çok açık –kaldı ki böyle olmasa bile vatanseverlik denilen şey kendi başına savunulabilir bir şey midir, yani yaşam karşısında bile yüceltilebilecek bir şey midir tartışmalı. Miliyetçilikse vatanseverlik kavramından en azından tarihi itibariyle daha kirli bir kavram, üzrine yüklenen yüce anlamlar ne olursa olsun. Bugün ırkçılığın milliyetçilik, milliyetçiliğin de vatanseverlik biçiminde ortaya çıkması, onlarla içiçe geçmesi, yalnızca konjunktürel bir mesele değil, aynı zamanda bu kavramların tehlikeli birt sekilde birbirlerine yakınlıklarına da isarettir. Bu durum aynı zamanda sağ ve sol politik duruşların (radikal kesimler de dahil ve özellikle onlar) vatanseverlik başlığı altında buluşmalarının da şaşırtıcı olmadığını gösteriyor.

Türkiye’deki politik ve toplumsal alan bunun güncel örnekleriyle dolu. Egemen söylem biçimi ve ideolojinin görünmezleşerek bilinçlere yerleşmesi, bu içiçe geçişi karmaşıklaştiriyor ve bulanıklaştiriyor, ancak bunları görmek yine de zor değil. „Bir türk dünyaya bedeldir“den„ ya da “Türk milleti yücedir”den “Kurtlar Vadisi“ne duyulan sevgiye, „Ermeni tohumu“ deyiminden „Hepimiz Ogün’üz“ sloganına kadar ortaya çıkan tablo, gündelik dilde vatanseverlik-milliyetçilik-ırkçılık kavramlarının ne şekilde ve nasıl içiçe geçtiğini işaret ediyor.

Her ayrımcılığın ırkçılık olmadığını açıktır, ama mesele bu değil; mesele türkiye gibi ülkelerde ayrımcılık denilen sorunun büyük ölcüde basindan itibaren açık ya da gizli bir şekilde ırkçılıkla içiçe geçmiş ve sarmalanmış oluşudur. Bulaniklik ve karmaşıklık içinde ırkçılığın ve milliyetçiliğin sıradanlaşması, daha cok da vatanseverlik söylemiyle kendini mesrulastirmasi, gündelikleşmesi ve kendiliğindenleşmesi sözkonusu, ki bu olsa olsa bir tehlike isaretidir; bu yaygınlık ve kendileğindenlik durumundan „bizde ırkçılık yoktur, varolan milliyetçilik de iyi bir şeydir“ sonucu çıkarılması, çıkan sonucun vatanseverlik sosuna bandırılıp servise sunulması, en iyi halde abes olmaktadır artık ve mevcut durumu perdelemeyi amaclamaktadir yalnizca.

(Ayrica bkz: Deli Cevat abinin milliyetcilik konusundaki yazisi)

Reklamlar

3 Yanıt to “Vatanseverlik-Milliyetçilik-Irkçılık”

 1. kaan coskun Says:

  Merhaba bizde blogumuza Milliyetçilik/Irkçılık/Ulusalcılık… gibi konuları tartışmaya açtık.Katkı sağlarsanız seviniriz.
  İster blogunuzda açacağınız yazılarla ister blogumuzda yapacağınız yorumlarla hepsinden faydalanırız.
  Her ne kadar fikri anlamda uyuşmazlıklarımız olsa da birbirimizden faydalanabileceğimizi düşünüyorum.
  Milliyetçilik/ırkçılık… gibi konuları tartışmak için blogumuz da gerekli zemini hazırladık.Bir çok kişi bu tartışmalara katılacak.Biz de yeni başlıklar açıp daha da irdeleyeceğiz.Yorumlarınızla ya da kendi blogunuzda açacağınız başlıklarla destek verirseniz seviniriz.
  Destekten kastımız bizimle aynı fikirleri dillendirmeniz değildir.Sadece konuyla alakalı reddiyeler yazmanız ya da katıldığınız ve katılmadığınız yerleri belirtmenizdir.
  Hayırlı günler dileriz.

 2. kacakkova Says:

  tartismalara ve acacaginiz basliklara katilmaya calisirim, burada bir kac baslik daha acip devam etmeye calisacagim zamanla…bu arada sitenize baktim, yakin ya da birbirini destekleyecek düsüncelere sahip degiliz, ümmet kavraminin ya da din eksenli cözümlerin bahsedilen konu baglaminda cözüm oldukalarini düsünmüyorum, zaten su asamada mesele milliyetciligin cözümünün ne oldugu degil, milliyetciligin ne oldugu….bununla birlikte bir tartisma yürütülebilir, davetiniz icin tesekkürler….küresellik ve yerellik arasinda alinan politik konumlanislarin saglikli sonuclar üretmesi, hele ki artik icerigi bosalmis ve deger yitimine ugramis kavramlar sahiplenilerek yapiliyorsa bu, olanaksiz görünüyor….kaldi ki sunun cözümü budur dolaysiyla bunu savunmaliyiz demekten ziyade, ortada neyin ne oldugunu anlamaya calismak önemli….bu bakimdan vatanseverlik ve milliyetcilik kavramlarinin yanina blogunuzdaki yorumda önerilen “japonlasma modelini” ve ümmetcilik gibi kavramlari da koyarak, verili politik zemin icinden bunlari sahiplenmeye ve dahasi bunlara yüceltilmis degerler atfetmeye yönelik yönelik tutumlari yerinde bulmadigimi ve reddettigimi söylemeliyim….

 3. irtica Says:

  Katılımınız için teşekkürler.Görüşlerimiz arasında ki uyuşmazlığın farkındayız.Zaten bu yüzden buradayız.İnşallah katkılarınızla kendimize bir şeyler katarız.
  Bahsettiğiniz gibi önce olayı kavramak niyetindeyiz.Sonra çözüm önerileri de söylenir.
  Tekrar teşekkür ederiz.Blogunuzu takip etmeye çalışacağız.
  Konuyla alakalı başlıklarınızı referans olarak kullanıp link verebiliriz.
  Böylece tartışmamızı renklendirmiş oluruz.
  İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: